caitlinferra caitlinferra
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

scsb17hm scsb17hm
  • 22-02-2021

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which word correctly completes the sentence? That young ___________ wool is so thick and fluffy. A. sheeps B. sheep's C. sheeps'
The neck of a 152 pound person weight is
Hemingway's dialogue could be described as: _____. Select all that apply. brief flowery realistic stilted surrealistic
If genocide is being committed, what action can the world community take? Check all that apply. The International Court can arrest and try the perpetrators. The
Mike's closing costs will add up to 4 percent and he'll make a down payment of 20 percent on a house that costs $210,000. Over the life of his loan, he will pay
the area of a rectangle is 54 cm. the length is 2 cm more than a x and the width is 5 cm less than twice of x. solve for x. round to the nearest whole number
what is .1664 as fraction?
What Idea Is The Policy Of Assimilation Based On?
How did the Rule of Law influence the American legal, political, and government systems?
How Does The Federal Government Implement Its Fiscal Policies?