fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

alexanderperezii
alexanderperezii alexanderperezii
  • 22-02-2021
19.76/13 = $1.52

$1.52 x 20 = $30.40
Answer Link
astrocomet15 astrocomet15
  • 22-02-2021

Answer:

cost of one candy bar = 19.76/13

= $1.52

cost of 20 candy bars = 1.52x20

= $30.4

pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

In what 2 regions is most of Canada's farmingdone ?​
Wild red wolves were once common in the southeastern United States. As this area became more developed, the number of wild red wolves was drastically reduced to
Which expression is equivalent to -6(3x-2/3)?​
How has the industrial revolution changed farming?
Mary Lou is with her mother at the gas station. She is trying to figure out how much it will cost to fill up the car’s gas tank. Use the unit rate to complete t
Consider the reaction 2Al(OH)3 + 3H2SO4 → X+6 Y. What are X and Y?
Is it worse to die or be separated from your family ? Does Elie Wiesel make a distinction between the two?
Whats the slope of the line 2x+5y=15
please help I'm sorry ​
Ellen, who runs a successful nail salon, ran across a very interesting pamphlet on customer relations. The pamphlet was fifty pages long and cost $70. Ellen tho