taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

introduction to scientific investigation (kaylangan ko na po yung answer)​
magbigay ng maikling pagpapaliwanag hinggil sa konsepto ng asia
Can someone plssss helpp me with this!!! IF ANSWER GOOD YOU GET BRAINLIEST
Because not all airline assengers
A golf retailer purchases its clubs from a wholesaler at $43 per club. It sells the same clubs to golfers at $70 per club. What is the markup on each club, as a
Longer wavelengths will have ____ frequencies, and shorter wavelengths will have frequencies. higher; lower longer; shorter shorter; longer lower; higher
Mr. Woo wants to ship a fishing rod that is 42 inches long to his son. He has a box with the dimensions shown.a)Find the square of the length of the diagonal a
mọi người giúp mình với ạ
Please help me solve this correct answer gets brainlist
Jada has read 3/4 of a book. She has read 60 pages so far. How many pages are in the whole book?