mkle2250
mkle2250 mkle2250
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce package of pistachios costs $3.60. The unit rate is $ per 1 ounce of pistachios?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2021

Answer:Here ya go:

Step-by-step explanation:

Ver imagen Аноним
Answer Link
thealexanderfiles
thealexanderfiles thealexanderfiles
  • 22-02-2021

Answer:

$.60 per one ounce

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 6 ounces equals .60

Answer Link

Otras preguntas

what happens to the bonds between atoms when chemical changes occur
How do the animals in an ecosystem MAINLY acquire the sun’s energy? A) They absorb energy through their skins. B) They obtain energy when they drink water. C
In a large village, how long might the lottery last?
how successful was Roosevelt in persuading his listeners to agree with his point of view?
Which word best describes a government unjustly denying its people rights and freedoms? 1) regression 2) succession 3) secession 4) oppression
Calculate the kinetic energy (in joules) of a mole of water molecules traveling at 11.7 m/s.
Which statement is true
cara sells 90% of the apples she picks. one day she picks 10 pounds.how many pounds does she sell.
How much daily physical activity is recommended by the Centers of Disease Control and Prevention?
What effect does Shakespeare's uneven use of iambic pentameter have on the reader