rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is correct about the flow of thermal energy inside Earth?
A corporation purchases 3,000 shares of its own $5 par common stock for $8 per share, recording it at cost. what will be the effect on total stockholders' equit
Which concept refers to the widely shared and deep-seated beliefs of people about their politics?
Explain Amendment X in your own words and why it is important to a “checks and balances” government system.
_____ involves acquiring of inputs from the operational processes provided within a firm.
_____ is the view that system today has evolved beyond simple pluralism and is now one in which many narrow interests are represented, often at the expense of t
The way all jobs in modern society are connnected to other jobs is called settling disputes division of labor economic regulations the money supply
IK it’s a lot i’m giving 50 for this one and 50 for the other half
In which phase of program development would you expect the programmer(s) to determine the classes and objects needed?
Use context to determine the meaning of the noun interloper as it is used in the text. Write your definition of interloper here and explain which context clues