reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

A large mass of ice called a glacier once covered parts of Pangaea nearest to the South Pole. On what continents would you expect to see evidence of a glacier?
Ellen is paid $35 an hour but gets time and a half on Sunday's. How much would she receive if she worked 6 hours on Sunday?
Which text is valuable for gaining context about a historical event but is unreliable as "evidence"? someone please help
(x-2)/6 = (3x-2)/5. What is the value of x?
Is it true that a four sided shape is always a square
who is Jose San Martin?
which term is any number that can be shown as the quotient of two integers
SAT Question of the Day: There are many famous quotations previously credited to “Anonymous,” researchers have discovered that they were in fact written by fema
jon buys packages of pens for 5$ each. identfy the independent and dependent variables in the situation.
SAT Question of the Day: There are many famous quotations previously credited to “Anonymous,” researchers have discovered that they were in fact written by fema