cionie4
cionie4 cionie4
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 mL of medicine cost $2.00 to produce, then how much does 1L cost?

Respuesta :

muzamilmustafa
muzamilmustafa muzamilmustafa
  • 23-02-2021

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

1L has 1000ml, so 1000/20=50x$2.00=$100

I think

Hope this helps

:)

Answer Link

Otras preguntas

can someone give me an example on how to do number 18. thank you !
6. Describe the physical and mental ehol for each of the following bloodcentrations:a. 0.05c. 0.2b. 0.1d. 0.4​
What structures are formed when water molecules surrounds individual ions
Defense is different because Bennett suggested that it must be _ by the _
Given the true statements: p: It is Saturday. q: I go to the mall. r: I buy a new pair of jeans. Translate the following statement and determine its truth val
What was the economy like in the south during the civil war
What is the quotient of (-6) divided by (-7)
The Angle Addition Postulate 1) Find mZKLM if mZKLB = 26° and mZBLM = 60°.
The hottest recorded day in Florida history was 109°F, which occurred on June 29, 1931 in Monticello. Convert this temperature to degrees Celsius. Round your an
Name the gas released when group 1 elements react with water.