channeirycortes channeirycortes
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs.Leitz spent $8.75 on new folders, f, for the 25 students in her class. Which equation shows how to find the cost of each folder

Respuesta :

almastevenson22 almastevenson22
  • 23-02-2021

Answer:

each folder costed 0.35

Step-by-step explanation:

8.75 divided by 25 would have given you the answer

Answer Link

Otras preguntas

write 0.326 intwo other forms
What does the gdp, gross domestic product, measure? a. the amount of goods bought and sold within a country in a given year b. the amount of exported goods a
Does every parallelogram have at least one right angle?
In "An Inconvenient Truth", an increase in greenhouse gases is dangerous because... a. they trap more heat in Earth's atmosphere. b. they create holes in the at
the smallest unit that can perform all the processes necessary for life is?
Many of the mounds built in north america around 3,000 years ago were used for _____.
Atoms a. are extremely large. b. can be broken down. c. are extremely small.
How do societies organize the way we produce distribute and consume goods
What is 24/8 as a whole number?
What is one sign that you���re not getting enough sleep? a. you wake up naturally without an alarm. b. you have just enough daytime energy before falling asle