dancingdolljordyn dancingdolljordyn
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brian buys 6 cookies and 1 bottle of water. The total cost is $9.25. If the bottle of water costs $1.65, which equation can be used to determine the cost of 1 cookie?

Respuesta :

peytonhickman81 peytonhickman81
  • 23-02-2021

Answer: $1.50

Step-by-step explanation: $9.25 - $1.65 = $7.40 so we know all the cookies together cost $7.40 now we need find the cost of one of the cookies by splitting this into half twice. half of $7.40 is $3.50 half of $3.50 is $1.50 so the answer is 1.50.

Answer Link

Otras preguntas

How do I make a hexagon with an area of 16 on a 5 dot by 5 dot grid?
What is the best west to remember MOHs hardness scale
how did overseas expansion lead the world war 1
What is one significant way transportation changed in the United States in the first half of the nineteenth century? A.Canals were built, primarily in the North
the veto power of the president under the u.s constitution best reflects the principle of
Solve S=2πrh+πr2 for h
Students at Central School were surveyed regarding lunch choices. Of the students that responded, exactly 1/3 wanted more fresh fruits and vegetables as choices
Choose all of the correct answers. 5. (5 pt) Which are accurate descriptions of the book The Prince and its ideas and influence? Choose all answers that are cor
A manufacturer of prefabricated homes has the company's employees work in teams. Team 1 can erect the Silvercrest model in 15 h. Team 2 can erect the same model
The initial effects of the atomic bomb dropped on Hiroshima and Nagasaki were there was heavy damage only within a mile of the bomb's impact the entire city was