doodoobrainforr
doodoobrainforr doodoobrainforr
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help asap!!!!!!!!!

Please help asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

The unit price per apple is $0.50

Step-by-step explanation:

If there is a total of 12 apples priced at $6, you can do 6 / 12 to find how much each apple costs individually.

6 / 12 = 0.5

Therefore, each apple costs 50 cents, or $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

You are traveling at 58 miles per hour in a 70 km per hour speed zone. How fast are you traveling in km per hour?
Write the equation for the vertical line that contains point E(–7, 7). Choose one answer. a. y = –7 b. y = 7 c. x = 7 d. x = –7
who conquered Quebec
Which is a possible way to rewrite the equation y=3x 3b solve for b?
from least to greatest 0.75, 1/2, 0.4, and 1/5
comparing and contrasting living in the Arctic as opposed to living in the Tropical regions are:-
what is the first step to estimating 56 times 27
a student drops an object from the top of a building which is 19.6 m high. How long does it take the object to fall to the ground?
what number can be written as 40+5?
290 is 10 times as much is 2900