evanrosa72336 evanrosa72336
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 notebooks and 3 packages of pens cost $7.43 and
5 notebooks and 2 packages of pens cost $7.03, what is the
cost of 1 notebook?

Respuesta :

EeveeMath
EeveeMath EeveeMath
  • 24-02-2021

Answer:

i believe its one of these!

A. $0.89 B.$0.79 C. $1.29

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Refer to the illustration above. What is the name of stricture
What is the name given to the southern tip of south america?
Identify the correctly punctuated sentence. A. "The reporter noted that her [Sonia Sotomayor's] nomination to the Supreme Court was a first for Latina women." B
How could the skin cells under the victim’s fingernails indicate that a struggle occurred?
What two components are often found as part of an enzyme?
Which expression is equivalent to 9(x – 4) – 6x?
All of the following are types of microorganisms, except _____. 1.bacteria 2.virus 3.parasitic worms 3.rickettsias
Water and air pollution are examples of _____. a. habitat fragmentation c. edge effect b. habitat degradation d. sustainable use
Look at the sentence that follows.  When translated to Spanish, would it use the subjunctive? Martha eats eggs every morning for breakfast. No. Yes.
20 points and crown determine the product of each set of polynomials (2x-3)(4x+5)=0