ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Operators must remain at least how far from military and naval vessels?
NEED HELP WITH A MATH QUESTION
what’s the lateral area of the cone?
what is the y-value when x equals 25? y= 650 - 15(x)
Simplify. (WILL GIVE BRAINLIEST)
GUESS WHAT??? I'LL MAKE YOU BRAINLIEST!!! HURRY AND ANSWER THIS!!! Galaxies are separated by ___________. A) extremely small distances B) extremely large distan
Which of the following must be true in order for a good to be considered for sale in the commodity market? A. It's necessary for the productive process. B. It's
What us president was born in a town named caldwell
Find the dervite of y=X^2 + x + 1
*Please Help* When tossing 5 coins simultaneously, find the probability that at least 1 head is showing.