ohemeng981 ohemeng981
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


If 4.5 pounds of chocolate cost $10, how
many pounds of chocolate can be
purchased for $12?
​

Respuesta :

eleanor2510
eleanor2510 eleanor2510
  • 25-02-2021

I think 5.4

4.5÷10= 0.45

0.45x12=5.4

Answer Link

Otras preguntas

Jonah’s restaurant bill comes to $25.65 and he leaves a 15% tip. What’s the total costof his restaurant bill?
15 POINTS! Reporting unhelpful answers. Fill all the blanks in. Thanks in advance!
During a promotional weekend, a state fair gives a free admission to every 175th person who enter the fair.On Saturday, there were 6742 people attending the fai
What is as valuable to the people of Catal Huyuk as gold is to people today
how did white southerners try to stop the changes in the south during reconstruction
Read the sections titled “Retaining Water” and “Acquiring Water.” Explain how desert animals retain and acquire water in such a hot and dry environment? (Site 3
Sidney took a cash advance of $200 by using checks linked to her credit card account. the bank charges a cash advance fee of 2 percent on the amount borrowed an
imagine you are one of the crew of apollo 13 safely black on earth
Julia noticed that her favorite shampoo is being packaged in a slightly larger bottle for the same price as the standard size bottle. this is an example of a:
If x = 5, y = 3 and z = 2 then xz (4y - 2z) is, A. 116 B. 8 C. 80 D. 10