JoeMamaIsARat
JoeMamaIsARat JoeMamaIsARat
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Julio goes the store and buys a total of 12 items. He is planning a party and purchases chips and popcorn. Each bag of chips costs $2 and each bag of popcorn costs $3. He spends a total of $30. How many of each did he buy?

Respuesta :

meggivonderhorst
meggivonderhorst meggivonderhorst
  • 24-02-2021

Answer:

4 popcorn

8 chips

Step-by-step explanation:

4 popcorn= $12

8 chips= $18

12+18=30

Answer Link

Otras preguntas

2. The scatter plot shows a bus stop where those waiting at the bus are plotted by their height and by their age. Identify which dot goes with which passenger.
leonardo da vinci's "mona lisa" depicts which of the following? A. an image of da Vinci's mother B. an image of the Italian queen C. an image that has baffled a
write the slope-intercept form of the equation of each line​
Who wins a case at court?
factors affecting speed of sound in air​
describe it in brief​
A substance has a volume of 20 mL and a density of 2.5 g/mL. What is its mass?
Why is it sometimes hard to establish an MPA?
How were the Navigation Acts an application of England’s use of mercantilism?
Velocity is a: a) Fundamental quantity b) MKS system c) Standard system d) Derived quantity​