moeTaha moeTaha
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada


John buys 3 apples and 5 bananas for $7.50.
Cassie buys 2 apples and 7 bananas for $6

Respuesta :

asmaNasr
asmaNasr asmaNasr
  • 25-02-2021

Step-by-step explanation:

u didn't write the question, but u probably want how much did the apple cost and banana cost.

[tex]3a + 5b = 7.5 \\ 2a + 7b = 6 \\ a = 3 - 3.5b \\ 3(3 - 3.5b) + 5b = 7.5 \\ 9 - 10.5b + 5b = 7.5 \\ - 5.5b = - 1.5 \\ b = \frac{3}{11} = 0.2727.....[/tex]

[tex]a = 3 - 3.5 \frac{3}{11} \\ a = \frac{45}{22} = 2.045... \\ apple = 2.045 \\ banana = 0.27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean to analyze data?
what was true about reconstruction ?​
The sum of the two numbers is 16. One number is 4 less than 3 times the other. Find the numbers.
fifty-five percent of the pupils in a class are girls. What is the ratio of the number of boys in the class?​
Zoe needs to ensure that a larger spreadsheet fits on a single page. How can she achieve this? Orientation settings Margin settings Collation settings Label set
I need to solve for x and z if you could explain as well. Thank you
some of problem you face on when you listen to a lecture​
Name the property shown by the statement a + b + 2 = 2 + a + b
Find the value of n such that the expression is a perfect square trinomial. K2 + 14k+n
What type of line is PQ? A. angle bisector B. median C. altitude D. side bisector