alisonm51
alisonm51 alisonm51
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 5 lemons in a bag for $2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag?

Respuesta :

Boring5575
Boring5575 Boring5575
  • 25-02-2021

Answer:

$2.00/5= 0.4

so 40 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
ayobeswag
ayobeswag ayobeswag
  • 25-02-2021

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is paper biotic, or abiotic ?
Write the expanded form of 6,985,062 using exponential notation
how do you write 15,409 in expand form and in word form
How do you write 20,484,163 in expanded form?
why is it not useful to view science as a set of facts ?
If on the first of January a savings account has a balance of $3,200, what amount will be in this account after 3 years if the bank gives 6% per year interest c
According to Thomas Hobbes Social Contract, citizens exchange rights for ________ & _____________
the midwest is one region of the United states. what characteristics make it a region
Solve the equation. 2x^2+7=15x
Solve for x: 8 is to 64 as 2 is to x