reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

Double my tens digit to get my one digit. Doble me and i am less then 50
show me the steps for solving this problem how many grams of O2 are required to burn 46.0 grams of C5H12
The cheetah, which is the fastest land mammal, can accelerate from 0.0 mi/hr to 70.0 mi/hr in 3.0 seconds. What is the acceleration of the cheetah? Give your a
Optimization- Of all rectangles with a perimeter of 10, which one has the maximum area? (Give dimensions)
Two balls, each with a mass of 0.844 kg,exert a gravitational force of 8.45 × 10−11 Non each other.How far apart are the balls? The value of the universal gravi
Optimization- Of all rectangles with a perimeter of 10, which one has the maximum area? (Give dimensions)
why does the plasma cell have a well developed endoplasmic reticulum with lots of ribosomes
What is the meaning of bathymetry
what fraction is equivalent to 1/3
what comes next 1,2,6,14,....