boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

Which country was an important route by which the treasures of the Inca’s were transferred to the Spanish? Belize El Salvador Guatemala Panama
is social commentary effective through literature
What is Kwaku Dua lll’s answer to the queen?
What opposing beliefs do Antigone and crown represent in Sophocles Antigone
How many moles of na2s2o3 react with one mole of kio3 used in the standardization?
According to the periodic table, how many electrons does gallium (#31) have in its valence level?
When the narrator has a first person point of view he or she speaks using the pronoun
True or false Columbus’s return voyage took longer than his outward voyage
Definition of a stock or bond a bond issued by dell represents:
A(t)=(t−k)(t−3)(t−6)(t+3)a, left parenthesis, t, right parenthesis, equals, left parenthesis, t, minus, k, right parenthesis, left parenthesis, t, minus, 3, rig