Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

How is a plateau similar to a plain?
When two fractions are between 0 and 1/2, how do you know which fraction is greater? Explain
Millions of Americans are subjected to drug testing in the workplace.  The tests are not always reliable.  A false positive rate of 5% is considered to be a con
When two fractions are between 0 and 1/2, how do you know which fraction is greater? Explain
in relation to the earth's surface, explain where rock spend most of there time.
What's an equivalent ratio to 12:10 ? ( explain also too please! :D )
in relation to the earth's surface, explain where rock spend most of there time.
A speedy river barge bound for New Orleans, Louisiana leaves Baton Rouge at 9:00 a.m. and travels at a speed of 10 miles per hour. A rail transport freight also
How are ice and water involved in mechanical weathering
What is a protein? Describe the monomers and polymers of protein? What are the functions of proteins? What atoms make up proteins?