Seudónimo Seudónimo
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

help me

Mr. Herr pays $9 for 2.5 pounds of chicken at the grocery store. What is the cost per pound? (explain what im suppose to do to get the answer)

please dont copy answers smh. ik when you do

Respuesta :

ashleydasher7
ashleydasher7 ashleydasher7
  • 27-02-2021

Answer:

$3!! hope this helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

what is 0.57 to the nearest tenth
Who was the first person to see cells?
what does n equal in 2(n+5)=-2
A swimmer swims 1000 m in the pool in 8.6 minutes. What was the average speed of the swimmer in m/s?
which Effect of industrialization made city center is somewhat unpleasant
Shawn evaluated the algebraic expression x divided by 4 for x = 12 and gave an answer of eight. What was his error? What is the correct answer?
f (x)=(3x+7)^2 then f (1) =
n which of the following sentences is a semicolon used correctly? A. Joe watered the garden and; the plants did not grow. B. Joe watered the garden
The EU modified its Common Agricultural Policy (CAP) in an effort to reduce expensive and unwanted surpluses. This is an example of
divide the difference between 2400 and 900 by 3