theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I have 4 million, 8 thousand, 11 tens, 6 ones, 9 tenths and 5 hundredth. What number am I?
what does Eckles find on his boot at the end of the story a sound of thunder
A go-karts speed is 607,200 feet per hour. What is the speed in miles per hour
how much is a pie? thanks.
write two inequalities to compare -9 and -4
Which of the following is not a way to prevent cancer? a. eating a healthy diet b. avoiding pollutants c. using sunscreen d. smoking
Founded in 1967, ASEAN did little to foster economic cooperation until _______ proposed a free-trade area in 1991
explain how to use a number line to find the opposites of the intergers 3 units away from -7
Which of these is a renewable resource? a. coal b. cotton c. copper d. petroleum
2x^2-x+10 solve using quadratic formula