Pointss
Pointss Pointss
  • 27-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 5/8 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your
reasoning

Please solve this for 15 points

Respuesta :

gipsonrylie
gipsonrylie gipsonrylie
  • 27-02-2021

Answer:

$41.4

Step-by-step explanation:

7.5 / (5/8) = 12

3.45 x 12 = 41.4

Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIST AND 10 POINTS Name three changes in France as a result of the Constitution of 1791.
what is equivalent to -6 to the -5 power?
!!!!!!!!!!!!!!PLEEEEEASSSE HEEELPPPPP!! ASAP <3
Visiting the library to seek books on your current topic will not help you in determining what to study. Please select the best answer from the choices provi
pls help Which of the following is a current major American political party? Federalist Republican Populist Whig
What are possible, reasonable solutions to the depletion of natural resources?
Modelo ¿Puedes traerme tu plato ? No, no te lo Puedo traer.
Which sentence is the thesis statement for this essay? Finding a job can be a scary prospect. Knowing where to look, making a good first impression, and foll
Please help me! Thanks in advance
Is 4/7 irrational or is 4/7 rational