dbarry24 dbarry24
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of sliced cheese weighs 2 1/4 pounds and costs $18. If 3 slices weigh a total of 2 ounces, how much do the 3 slices cost?

Respuesta :

cooperd0609 cooperd0609
  • 22-03-2021
10 slices will cost 10 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Which of the of the following was not a cause of the Dust Bowl according to the reading ?
Which diagram bestillustrates the effects of economic growth on a business? O A Economic growth decreases Opportunity cost increases B. Economic growth increase
The amount that two groups of students spent on snacks in one day is shown in the dot plots below. Group A A dot plot titled Group A. A number line going from 0
does anyone know this?​
find the are of the trapizoind
A car has a speed of 20 m/s. If the speed of the car increases to 30 m/s in 5 seconds, what is the car’s acceleration?
The Trade Gravity Model predicts that the volume of trade between two countries increases with the product of the GDP of the two countries and inversely with di
Which table represents an exponential function
Lines A and B are parallel A 1,2,50°,4 B 5, 6 ,78 ,m 2 = [?]°​
160% of what number 56?