dianealexis456 dianealexis456
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

During one game, the student council collected $121.25 for the 97 hotdogs they sold. What was the cost of a hotdog?​

Respuesta :

angeleslemusmi angeleslemusmi
  • 23-03-2021

Answer:

The cost of each hotdog is $1.25

Step-by-step explanation:

You need to divide $121.25 by 97.

121.25 ÷ 97 = 1.25

Answer Link
0613441
0613441 0613441
  • 23-03-2021

Answer:

$1.25 per hotdog

Step-by-step explanation:

$121.25 divided by 97= $1.25

:D

Answer Link

Otras preguntas

I need help solving for Y with the equation 4X-3Y=8
Whats the answer and steps to 5g+4(-5+3g)=1-g
called ''crossroad of the world ''  because it is location of the canal between the atlantic  and pacific ocean
What is 6.64 divided by 0.4
A square patio has an area of 200 square feet. How long is each side of the patio to the nearest tenth?
true or false , Dias' exploration was before Columbus and was the beginning of a sea route to india?
5 hundreds x 10= hundreds =
topics for one-point speech?
What is the value of 35 To the second power
Mecca was an important city for Arabs on the Arabian Peninsula before Islam because it was __________.