Which story can be represented by Ask Your Teacher


Rob bought 3 pounds of roast beef. He made sandwiches for a picnic and used 1/4 pound of roast beef in each sandwich. How many sandwiches did Rob make?
Rob made 3 sandwiches. He put 1/4 pound of roast beef in each sandwich. How many pounds of roast beef did Rob use?
Rob bought 1/4 pound of roast beef. He made 3 sandwiches for a picnic. How many pounds of roast beef did Rob put in each sandwich?
Rob bought 3 pounds of roast beef. He used 1/4 pound to make a sandwich for a picnic. How many pounds of roast beef does Rob have left?

HELP I AM ON A TEST