gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

What three cultures flourished in the Aegean region during the Bronze Age?
Which contributes to physical weathering acids,pollution,freezing water, or carbon dioxide?
What does cell specialization allow cells to do?
Simplify. Rewrite the expression in the form of 4^n.(4^11)(4^-8)
In a an election,about 500,000 people voted in all.What could be the exact number of people who voted in the election?
8s + 5 - 5t when s=5 and t=7
Organisms that use organic molecules as their source of carbon are called
5. Think back to “The Glass of Milk.” How would the story have been different if the boy were the narrator? Why?
If A=4-3i, M=-4+i, S=i, and$P=2, find A-M+S-P. Please help!
What is the maximum possible value of 18.6?