Djthefost Djthefost
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

7 Hershey bars costs $6.23. Find the cost for 5 Hershey bars. *

Respuesta :

cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the cost of one bar first
$6.23 divide by 7 = $0.89
$0.89 x 5 =$4.45
Answer Link

Otras preguntas

PLZZZ HURRY Which number line represents the solution set for the inequality –4(x + 3) ≤ –2 – 2x?
if the fibers of a muscle are running caudoventrally, in which direction aRE they running?
Solve: You Must Show All Your Work! a. 0.03n-(-0.4)=10
A rectangular solid has sides of 7 cm + 9 cm + 11 cm what is its surface area
Based on the context, what is the meaning of samovar?
What would the total bill be of a painting that cost's $44.80 with a tax rate of 6%
what is the unit rate if there is 1760 calories in 8 servings
TWENTY NINE POINTS AND BRAINLIEST IF YOU CAN ANSWER THIS!!! The number of milligrams of medication in Noelle’s body is about what percentage of the number of mi
What was the most valuable item of African trade? a.slaves c.silver b.gold d.salt
a black rooster Mated with a white hen. based on genotypes, the chance that the offspring will be checkered is 100 percent. what is the roosters genotype? what'