sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this problem!!
Andrew is paid $4 per hour for the first 30 hours he works each week. He makes $5 per hour for each hour he works over 30 hours per week. In other words, total
McDonald’s marketing of its Happy Meal to children to be unethical?
How do I put space on graphs that I've plotted on Python? By space I mean; that they have space between them, such that it looks neat.What's the command?
A cylinder has a volume of 132 pi cubic feet and height of 4 feet. What is the area of the base?
Can anyone help me write hard questions that you may have about Photosynthesis & Cellular Respiration? (This is for a survey!)​ Will Give Brainliest!!!
What physical processes have interacted over time to shape the UK's distinctive landscapes?
Gary exercises 1.75 hours on Mondays, Wednesdays, and Saturdays. How many weeks will it take Gary to exercise a total of 21 hours? What equation models the prob
Why did Ferdinand oppose nationalism at a time when most of Europe embraced it?
1. Nosotros ______ (querer , e-ie) comer mucho chocolate. 2. ¿Como ______ (estar) Usted? 3.Tú _____ _____ (levantarse) muy tarde los sábados. 4. Yo _____ _____