jasiab39
jasiab39 jasiab39
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A customer pays
$
72
for
18
sandwiches. If each sandwich costs the same amount, which is the cost per sandwich?

Respuesta :

jhillesheim
jhillesheim jhillesheim
  • 25-03-2021

Answer:

A sandwich cost $4

Step-by-step explanation:

$72 is what you spent

You bought 18 sandwiches

$72/18= $4

Answer Link
anonymous707
anonymous707 anonymous707
  • 25-03-2021

Answer:

$4 for 1 sandwich

Step-by-step explanation:

72 ÷ 18 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Which is a word phrase for the variable expression? 4(n – 2) a. two less than four times a number n b. four more than the difference of a number n and 2 c. f
What is the role of lysosomes in the cell? why is this a vital role??
help please !!!!!!!!!!!!!
Do any of you know if Sargon was, and his historical signifagance?
Which of the regulations below is not designed to protect the environment?
What is $45 with a 7% tax?
Hank merrill takes scrap aluminum to the recycling center during summer vacation. the recycling center pays $0.14 per pound. how much does hank get for bringing
What was Jay Gould of Union Pacific Railroad known for doing?
What is the theme of the necklace by guy de maupassant?
The poetic form of “your laughter” is known as _____. blank verse free verse pentameter sonnet