daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

8 (4p + 1) = 32p +8help....again
What countries Border Greece on the north?
15.   Which one of the following foods is an example of a healthy dessert treat?     A. Frozen pudding with s
is 100/150 equivalent to 3/5
How do u solve this problem 9(72)
Write two decimals that are equivalent to each other 0.68 and 0.9
How does electromagnetic affect people in the world ?
15.   Which one of the following foods is an example of a healthy dessert treat?    A. Frozen pudding with sliced almondsB.
one evening 1500 concert tickets were sold for the Jazz Fest. Tickets cost $30 for covered pavillion seats and $10 for lawn seat. Total reciepts were $27,000. H
Two children share out 96 sweets into piles in the ratio 5:7 calculate how many sweets are in the small pile.