WorldUnseen4623 WorldUnseen4623
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce box of cereal costs $3.60. Which equation correctly relates the price (p) with the weight (w) of the cereal?

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 27-03-2021

Answer:

A. P = 3.3w

Step-by-step explanation:

A. P = 3.3w

B. P = 0.3w

C. P = 3.6w

D. P = 12w

P = price of the cereal

w = weight of the cereal

p = $3.60

w = 12-ounce

3.60p = 12w

Divide both sides by 3.60

3.60p / 3.60 = 12w / 3.60

P = 3.3w

The correct answer is A. P = 3.3w

Answer Link

Otras preguntas

if the measurements of a quadrilateral is 68 degrees and52 degrees and 125 degrees what is the missing angle​
the sum of 4 consecutive integers is 354
What is the coefficient and degree of 6v^7
Underline the correct verb. Each of the contest entries (is, are) evaluated by a panel of trained judges.
Find the approximate side length of a square game board with an area of 101 in squared
I need to know what y is equal to. 3/4 = 5/6 + y
He quickly scanned the rules and reads the instructions.A. NO CHANGEB. readC. will readD. is reading2.John raised vegetables and sells them later.F. NO CHANGEG.
When Teddy filled up the tank on his moped, it cost $5.03. How much gas did his moped need? Explain how you know. 1 gallon= $4.19 :)
Please need help with this
6x - 2(x - 5) = -2 Solve this, will give BRAINLIEST