episodelover110
episodelover110 episodelover110
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

A high-protein diet supplement that costs $7.00 per pound is mixed with a vitamin supplement that costs $3.50 per pound. How many pounds of each should be used to make 5 lb of a mixture that costs $4.20 per pound?

Respuesta :

cyonkman22 cyonkman22
  • 26-03-2021
The answer would be 47.5
Answer Link

Otras preguntas

Buddhist ideas were only appealing to people in lower caste levels, because the Buddha opposed the caste system. T/F
Besides Taran, who else did Eilonwy help escape from Spiral Castle? A. Fflewddur B. Gurgi C. Gwydion D. Achren
need some help simplify 32a^2b^2/ 8ab^2
A $104,000 selling price with $24,000 down at 8 1/2 % for 25 years results in a monthly payment of
The perimeter of the rectangle is 32m . One side is 11 meters long
The Episcopal Church is also known as the:
Maria used a number line to find 12 ÷ 4.Explain how she can use the number line to model the division.
Please help ASAP!!!!!
The function of the "missi dominici" in Charlemagne's empire was
4(-2)² + 8(-2) + 3(-2) + 6 = ? Can you break down how you solved it