Seudónimo Seudónimo
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

I need the answer in under 34 min

I need the answer in under 34 min class=

Respuesta :

elchaupa
elchaupa elchaupa
  • 26-03-2021

Answer:

I. 1 cup is $4.50

2 cups is $9.00

3 cups is $13.50

ll. 6 cups is $27.00

Step-by-step explanation:

Now since the number of cups is proportional to the total cost of frozen yoghurt,and the cost of 4 yoghurts cups where given .ie. $18.00

then 1 cup is $18/4 which is $4.50 per one cup, thus the other cost of cups are given.

therefore 6 cups is 6•18/4 which is $27.00.

hence 5 cups is 5•18/4 which is $22.50.

Answer Link

Otras preguntas

i need help please in dumb
Can somebody help me with this
what was the "corrupt bargain" that upset andrew jackson after the election of 1824? i will give brainlist
Solve the system of equations. y=6x+5 y=8x-7 what does x and y equal?​
A truck with an overall mass of 6,500 kg is accelerating at 0.3 m/s2. What force does the engine need to apply in order to do this? (Round to the nearest tenth
The area of a rectangular garden is 8613 m^2. If the width of the garden is 87 m, what is its length?
Calculate the circumference of the following circles. Give your answers to 1 decimal place.​
5/3x+1/3=13 1/3+8/3x
What is the importance of undergoing health appraisal?A. To control the risk of developing certain medical conditionsB. To detect your present medical problemsC
At an air show a jet flies at speed 1500 km/h on a day when the speed of sound is 342 m/s. What is the angle of the shock cone