vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

NUMBER 4: it costs $1.44 for 16 lemons. How much is each lemon?

NUMBER 4 it costs 144 for 16 lemons How much is each lemon class=

Respuesta :

amandachu
amandachu amandachu
  • 26-03-2021
it is 9 cents each lemon
Answer Link
dgeralds88 dgeralds88
  • 26-03-2021
Cross multiply and divide it
Answer Link

Otras preguntas

A hereditary condition caused by an incorrect amino acid in a protein chain is what
1.) According to Holinshed, what was Duncan like as a king? A.) He was a cruel tyrant who ruled through violence and fear. B.) He was gentle and weak, so people
Casandra is training for a 10 mile race. On the first day of running training she runs 4 miles, each day after that she adds on 0.5 mile. On what day will Casan
why do you think land along coastal regions is used for manufacturing and trade more than inland areas??
The networking organization you joined is throwing a party. You are in charge of buying the chips, which cost $2.50 per bag and salsa, which costs $4 per jar. T
This gradual change in beak size over time is known as _______. A. extinction B. regeneration C. evaporation D. evolution
Which risk factor is least likely to result in someone contracting hiv infection? a. multiple sexual contacts b. hemophilia?
Colton and his dad bought a gallon of paint that cost $13. They also bought 2 brushes that cost $9 each. What was the total cost, not including tax, of the brus
Please help with this limit
At low latitudes, the only interruption to tropical rainforest climates results from