lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

Help pleaseeeee HAPPY EASTER
Explain the role of the domain name system
what is a consequence of decreased blood flow to the brain?
Need help with this please
Maggie just received word that she's getting a big promotion and is very happy. cynthia just received word that she is being laid off and is very upset. which w
Which American chemists’ famous 1953 experiment produced the most commonly accepted theory on the origin of life? James Hutton and Charles Darwin Stanley L. Mil
Organize a fictional trip for your family. Choose a really nice place like Disney Land or Cuba. Research on the Internet how much it would cost. Calculate how
solve the following system of equations 1/2(x+2y)+5/3(3x-2y)=3/2 ; 5/4(x+2y)-3/5(3x-2y)=61/60​
An older woman frantically calls the state attorney's office to report someone trying to "control" her by broadcasting messages through her television. highly a
Given the function f(x) = 2|x + 6| – 4, for what values of x is f(x) = 6?