nijulii3stifulle nijulii3stifulle
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-11-2016
The solution to the problem is as follows:


For 3 notebooks you pay $1.98 so the ratio is 1:0.66.
For 10 notebooks, then we could scale the ratio and it will become 10:6.60. So they will cost you $6.60.


I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer Link

Otras preguntas

what numbers round up and down to 600
Predict what might happen to the principle of checks and balances if the supreme court lacked the powers of judicial review.
joaquin and serena are looking at the problem 3x+1>0 serena says that the inequality is always true because multiplying a number by three and then adding one
The slope of a ramp from the sidewalk to the street has to be 1/20. The height of a ramp is 2.5 inches. What is the horizontal length (in inches) of the ramp?
Why did the government encourage Americans to grow food in victory gardens during World War I?
The greenhouse effect is a result of
works to protect the rights of women. NAACP PETA NOW PPF
Wanax was another name for a Mycenaean _____.
Ginny has two vegetable gardens. in the first garden, Ginny grows tomatoes every 2 years. in the second garden, Ginny grows tomatoes every 3 years.This year, Gi
Distinguish between the terms "insoluble" and "unsaturated." Give an example to illustrate each term.