Kasandrasantana1234 Kasandrasantana1234
  • 23-11-2016
  • Advanced Placement (AP)
contestada

A DVD costs twice as much as a music CD. Jack buys 2 DVDs and 2 CDs and spends $45. Determine how much one CD costs, in dollars. [Only an alegbraic solution can receive full credit]

Respuesta :

bartdrinksmalk
bartdrinksmalk bartdrinksmalk
  • 23-11-2016
Let [tex]d=[/tex] the cost of a DVD
Let [tex]c=[/tex] the cost of a CD

We have
[tex]d=2c[/tex]
and
[tex]2d+2c=45[/tex]

We can replace [tex]d[/tex] with [tex]2c[/tex] in the second equation and get
[tex]2(2c)+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 4c+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 6c=45[/tex]
[tex]\rightarrow c=7.5\rightarrow\$7.50[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Write the slope intercept form of the equation of each line given the slope and y-intercept.
I need some help on this math
The sum of 6 multiplied by a and 8 multiplied by b
`what is the sooulition to x + 8 = 25
Write the expression in radical form *show work!!* 10 points!
help help help help help help help help help help help help help help help help help help help help
you can use a caculator just give me awnser pleaseeeee
ivan drove 871 miles in 13 hours. At the same rate how many miles will he drive in 9 hours( HELP)
based on the information in the text what types of people suffered under the reign of terror?
Solve the system of equations. If the system does not have one unique solution, determine the number of solutions to the system.