shainaalcius50
shainaalcius50 shainaalcius50
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 24 roses fo $84 00. What is the cost, in dollars, per rose​

Respuesta :

astronomyplanets1224
astronomyplanets1224 astronomyplanets1224
  • 22-04-2021

Answer:

The cost is $3.50 per rose

Step-by-step explanation:

84/24 = 3.5. 3.5*24 = 84

Answer Link

Otras preguntas

When Engelmann exposed photosynthetic algae to light in the presence of aerobic bacteria, he found that some wavelengths of light produced a higher rate of phot
A teenage baseball player gets hit in the head with a fast- hard ball. Paramedics rush him to the hospital. Upon arrival to the ED, you find he is disoriented,
¿Cuál es el perfil físico de Emilie en la novela de ''Los Escarabajos Vuelan Al Atardecer'' de María Gripe?
NEED HELP (GEOMETRY)ASAP
The product of 3 and a number is 33. What is the number?
What’s is 6 billion plus 6 quadrillions
what is the diference between good and bad
Georgina’s bank account has a current balance of -$25.50. If she deposits $120 into the account each month, how much money will she have in the account after 4
Aaden's grades in math right now on quizzes are an 80, 75, 95, 0, and 83. If he makes up the quiz he has a 0 on and gets a 91, how much will his grade increase?
what is the answer ?