Auchavian12
Auchavian12 Auchavian12
  • 23-04-2021
  • Chemistry
contestada

The instrument used to measure light waves is called?
A: Spectrascope
B:Microscope
C:meter
pls help​

Respuesta :

lintri5268
lintri5268 lintri5268
  • 23-04-2021

Answer:

Explanation:it a

Answer Link

Otras preguntas

identify the solution of each equation from the list given H+19=56,36,37,38
Work out 3/4 - 1/6 Give the answer in the simplest form
Cindy went to the fruit stand to purchase oranges and bananas. She can purchase 5 oranges and 6 bananas for $2.05 or she can purchase 7 oranges and 8 bananas fo
What is the price of one pound of bananas if 5 pounds cost 4.25
Which factor most greatly limits the power of the US government?
'2aa4b' is a 5 digit number and when its divided by '36' it gives '11' as remainder. What is the sum of the values 'a' can have.
At a sporting event, the price for 3 cheeseburgers and 2 cups of lemonade is $14 and the price for 2 cheeseburgers and 4 cups of lemonade is $12. How much does
What is the square root of a 1,000,000
x=5 2x+y=10 what would the coordinates be
what was Ernest Just mainly interested in?