mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are at least two things all the athletes shown in the first few minutes are saying in common?
When converting analog waves to a series of numerical values, the higher the sampling rate, the more accurately the original wave can be recreated. true false
The division of any cell, prokaryotic or eukaryotic, requires that the genetic information in each of the parent cell's chromosomes be faithfully copied and dis
PLZZZZ HELP What is the solution set for 2x + 2 = 6, given the replacement set {1, 2, 3, 4} . x = 2 x = 1 x = 3 x = 4
Which of the following points is a solution to the system of inequalities shown below? (3,5) (1,2) (1,-2) (2,3) The two equations are: Y>x+1 Y<-2x+7 Pleas
Karen Hypothesizes that plants with grow better in water that has more minerals.She uses distilled water on tomato plants,tap water on bean plants and mineral w
John wants to buy a skateboard that costs $150. The sales tax and 8.75%. What is the total cost of the equipment? $163.13 $153.13 $13.13
What is the smallest degree of rotation that will map a regular 18-gon onto itself?
The Supreme Court has reversed its previous decisions _________ times in its history.
In your opinion, is there a way to you can maintain airport security without sacrificing efficiency? What would such a system look like?