miadiaz3409 miadiaz3409
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Aliya buys p pounds of apples for $2 per pounds. Write an algebraic expression to find the total cost?

Respuesta :

itmaddiexx9
itmaddiexx9 itmaddiexx9
  • 24-04-2021

Answer:

Identify the terms and coefficients of each expression. 1. ... Frank buys p pounds of oranges for $2.29 per pound and the same number of pounds of apples for $1.69 per pound. ... .690 = total cost ... Write an expression to represent each situation. 9. Eliza earns $400 per week plus $15 for each new customer she signs up.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which two ancient civilizations existed in the same time and in the same general geographic region? A. Chinese and Egyptians B. Mayans and Aztecs C. Egyptians a
The body buffers blood pH by ________ when the pH needs to be lowered.
Can someone help me pls
What is the most likely meaning of asphyxiation in the following sentence? When Donald choked on a piece of apple, he almost died of asphyxiation. A food poison
Why is sunlight is considered a renewable resource? It is used for energy. It is found in nature. It is abundant. It is helpful.
what chemically breaks down food into smaller molecules
Theme of poem for you've seen balloons set,haven't you Emily Dickson
justify each step of the solution 2(x+3)+x=-9
Write an equation of a line in slope-intercept form through the point (1,-5) and parallel to a line that passes through the point (4,3) and (-2,9). Show all wor
Which of these statements is supported by the results of Thompson’s experiment?