Scoleman0996 Scoleman0996
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost buying salad from a bar is at least $4.50 per pound

Respuesta :

twyaffe6np twyaffe6np
  • 25-04-2021
Answer

We know from the problem that the salad is going to cost at least $4.50 per pound. Therefore, it is entirely possible for the cost to exceed $4.50, but it cannot be lower than $4.50 because then it would not be equal to $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements best describes a similarity between the two galaxies? Both have elongated centers.  Both have centers shaped like bars.  Both change t
Ian has a mass of 58.0 kilograms. What is his weight
Which of the following protists moves by beating its cilia? A. paramecium B. slime mold C. Euglena viridis D. amoeba
You should spend equal time in a warm-up and a cool down. How long should you spend in each? A)Five to 10 minutes B)Three to four minutes C)One minute
which two numbers add up to negative 17 and multiply to 30
in your own words explain two functions of a public protector
what is the approximate distance between Iraq and Afghanistan?
If a person looks you in the eye as you talk with him but shuffles his feet, his body movement probably indicates that
Scientists have developed a synthetic substance that can _____. A.grow artificial limbs B.be used to replace damaged brain tissue C.replace damaged nerve tissue
why is energy another name for photosynthesis?