aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Complete the point-slope equation of the line through (2,3) and (7,4) . y−4=?
Industries such as home construction and dentistry benefit from the use of cad. in both of these, cam could be used as well—in the manufacture of home component
What number is halfway between 3.25 and -2.75
Which statement best explains why Hamlet alludes to Pyrrhus throughout Act II, Scene ii of Hamlet? A.The allusion highlights the idea of avenging a father’s mur
Increasing opportunity costs occur along the ppf because:
Find the area 7.6cm height 3.7 cm base
How many 1/2 cup servings are there in 7/8 cup of peanut butter
Well when you do a problem and it's multiplication and you have to us your math skills and then when you get it wrong don't that mean that it do not work and yo
What was the underlying reason that many states wanted the bill of rights to be part of the constitution?
what did the USA did to the south Africans