joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

Why was it important to save fuel oil?
The US government has the power to transform the lives of young people, yet people under the age of 18 cannot vote. Write an essay that argues your viewpoint on
How much work must be done on a 10-kg bicycle to increase its speed from 5 m/s to 10 m/s?
what is the definiton of demonstrations in politics?​
Nicholas Manufacturing just announced yesterday that its fourth quarter earnings will be 10% higher than last year's fourth quarter. Nicholas had an abnormal re
ill give brainliest analyze the extent to which the women's movement and the anti-slavery movement shared common principles i hate odyssey writers
Read the excerpt below. In this statement there is political support for what the historian, the anthropologist, the psychologist consider to be established fac
Graph the system of equations and state the solution 12. y=-x-2 y=2x+2
As many points as I can give and a brainliest and a new friend, please help me!!! Use the formula [tex]A=\frac{1}{2}bh[/tex] for the area of a triangle to devel
y=-7/4x+3;y=-1/4x-3 is my question