eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

A coin bank contains $17.00 in pennies and nickels. If there are 1140 coins in the bank, how many of them are nickels? (solving with elimination or substitution
What was one result of the increased literacy in the U.S. in the 1920’s?
What is the primary difference among a domain model, an analysis model, and a design model for the same project?
Find the answer of 400% of 90
write an essay on the importance of our cultural heritage​
Describe how non-violent resistance can be successful and examples of non-violent resistance that you have learned about in this course and prior courses. Also
A runner increases his velocity from 0 m/s to 20 m/s in 2.0 s. what is his average acceleration?
Which statement is not true about the summer solstice in the Northern Hemisphere? It occurs around July 21 every year. It has more direct sunlight. It occurs ar
which investment does not guarantee you will get your money back. A. Bank B. Stock C. Bond ( pls help me and thank you so much! merry Christmas! stay safe!)
If you’re correct I’ll give u brainlist ‘