aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work