katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

If a yield sign is a regular polygon what is the measure of each angle
how to undo the operation and explain why it works a. adding 28 b. dividing by 17
how would your weight change on the surface of an earth sized planet whose mass was greater than earths? why?
After a rock is rounded how does weathering affect it
choose the plural noun that's spelled correctly?A Fathers-in-lawD Editor in chiefs
A rectangle is 5 units long. The rectangle is also 3 units wide. What is its perimeter?
If you were president in 1796, what three steps would you take to protect the United States from its more powerful neighbors?
$10 + ($6-n) if n =$3 What is the final product Of this mathematical question?
The concert lasts 60 minutes, and the songs are all the same length. The choir sings a total of 12 songs, 2 of which are sung by the sopranos only. For how many
which expression stands for 32 more than a number d