marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

At the constitution convention delegates from northern to southern states disagree about
Solve x^2 - 4x - 7 = 0 by completing the square. What are the solutions?
I need help ASAP! I will mark brainliest when it allows me to. Please answer all! Write at least three sentences to give specific examples of how youth, familie
Please help and thank you
A right rectangular prism has a length of 10 in., a width of 12 in., and a height of 16 in. The dimensions of the prism are halved. What is the surface area o
Is it possible for you guys to read a book called the giver and then write a whole essay, can you please do it it’s due tomorrow
Match each given domain of the function f(x)=x/2.5 with its corresponding range. {40,45,50,55,60} {52,56,63,67,71} {37,46,49,55,57} {44,51,59,66,73} Range: {20.
1. Plz help me with this math
Curtis Welch was the only doctor in Nome, but fortunately he was a good one. Dr. Welch had seen no signs of the "Black Death" for many years. Now he recognized
Who was the Shah of Iran? Was he popular with his people?​