calebhart54 calebhart54
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

Respuesta :

100040786 100040786
  • 21-06-2021

Answer:

$4.2 for 14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the sum of 14 and a number is equal to 17
The ideas, things, or events people feel are important are called a. Values b. attitude. c. Relationship d. conflicts
Why was the caucus system viewed with such disdain before the election of 1824?
Choose the word that fits the definition- an affix placed before a word or base. a. Affleck b. Affix c. Suffix d. Prefix
all the years from a.d. 1400 to a.d. 1499 make up the fifteenth century a.d. answer.true. false.
How to convert .807 to a fraction
how many settlers died in the first six months
What is the value of 2 in 5,670,249,114? And describe 2 ways to find value?
Which expressions show how 6 • 45 can be rewritten using the distributive property?
7/8x=42 What is the value of x?