fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

if the vertex of a parabola is (-8,-6), what is the axis of symmetry
What are you doing when you're making sound? * 1 point a. Causing photons to travel. b. Causing air molecules to vibrate. c. Causing electromagnetic waves to ra
Belle sells cosmetics at a local store. She earns $12.00 for every hour she works she also earns 5% commission on all sales that she makes. Last week, Belle wor
How many meters are in 360 inches?
When was the WTO established?
Compare "Harlem Renaissance" to "Weary Blues" and "How it feels to be colored me".​
Why did the United States and the Soviet Union have to proceed more carefully in international affairs after both developed nuclear weapons?
If mass 1 is 2.0 m to the right of the fulcrum and weighs 4.0 kg, and mass 2 weighs 6.0 kg, what distance will mass 2 need to be from the fulcrum in order for t
What mass of silicon dioxide contains 9.72 X10e24 molecules of silicon dioxide?
- This is the time and place in which a literary work happens.